Φιλανθρωπική δράση για το «Χαμόγελο του Παιδιού»

Δράσεις στο Κοινωνικό Σχολείο

Ενόψει των εορτών του Πάσχα, το σχολείο, σύμφωνα με την πάγια τακτική του, οργανώνει μία δράση αλληλεγγύης, ώστε και τα παιδιά μας να μυούνται στις αρχές της αλληλεγγύης και της αγάπης προς τον αδύναμο.

Στο πλαίσιο αυτό, θέλουμε να ενισχύσουμε την Οργάνωση «Χαμόγελο του Παιδιού» με τη συλλογή ειδών πρώτης ανάγκης.

Σας παραθέτουμε ενδεικτική λίστα προϊόντων  και παρακαλούμε για τη συνδρομή σας στην προσπάθειά μας. Τα προϊόντα θα συλλέγονται στο σχολείο μέχρι τις 8/4/2022.

Ενδεικτική λίστα προϊόντων για το «Το Χαμόγελο του Παιδιού»:

• Συσκευασμένα είδη τροφίμων: γάλα εβαπορέ, ζυμαρικά, κακάο, λάδι, ρύζι, σάλτσα ντομάτας, μπισκότα, αλάτι, ξύδι, όσπρια, μέλι, μαρμελάδα, μερέντα, πουρέ, δημητριακά, φρυγανιές, χυμοί, κρέμες αραβοσίτου, βρεφικές κρέμες και βρεφικά γάλατα Νο 1 & 2, αλεύρι, ζάχαρη, συσκευασμένους κουραμπιέδες και  μελομακάρονα.
  • Είδη βρεφικής και προσωπικής φροντίδας: πάνες, μωρομάντηλα, σαμπουάν, αφρόλουτρα, οδοντόκρεμες, οδοντόβουρτσες.
  • Είδη υγιεινής: καθαριστικά και απολυμαντικά γενικής χρήσης, απορρυπαντικό πλυντηρίου, μαλακτικό ρούχων, χλωρίνη.
  • Είδη οικιακής χρήσης: χαρτοπετσέτες, χαρτί κουζίνας, χαρτί υγείας, λαδόκολλα, διάφανη μεμβράνη, σακούλες απορριμμάτων, γάντια μιας χρήσης.