Προκήρυξη των 7ων Μαθητικών Αγώνων Νέας Ελληνικής Γλώσσας

Μαθητικοί Διαγωνισμοί

Ο Σύλλογος Αποφοίτων Φιλοσοφικής Σχολής Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης «ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ» με έγκριση της Π.Δ.Ε. Κ. Μακεδονίας και σε συνεργασία με Συμβούλους Εκπαίδευσης Φιλολόγων διοργανώνει τους 7ους Μαθητικούς Αγώνες Νέας Ελληνικής Γλώσσας «Η γλώσσα μου… ο κόσμος μου» για μαθητές και μαθήτριες Γυμνασίων της Περιφέρειας Κεντρικής Μακεδονίας. Οι Αγώνες θα διεξαχθούν διαδικτυακά μέσω της πλατφόρμας Webex.

Σκοπός της δράσης αυτής είναι να ενισχυθεί το ενδιαφέρον των μαθητών και μαθητριών Γυμνασίου για τη νεοελληνική γλώσσα, αλλά και να διευρυνθούν οι γλωσσικοί τους ορίζοντες μέσα από παιγνιώδεις και ομαδοσυνεργατικές διαδικασίες.

Συγκεκριμένα την Τετάρτη 27 Μαρτίου η ομάδα του σχολείου που προέκυψε από ενδοσχολικό διαγωνισμό θα συμμετάσχει στους προκριματικούς των 7ων Μαθητικών Αγώνων Νέας Ελληνικής Γλώσσας.

Ευχόμαστε καλή επιτυχία σε όλα τα παιδιά μας!