ψηφιακή πλατφόρμα καταγγελιών stop-bullying

Δράσεις στο Κοινωνικό Σχολείο

Την απόφαση για την δημιουργία και λειτουργία Ειδικής Ψηφιακής Πλατφόρμας  για την αντιμετώπιση ενδοσχολικής βίας και φαινομένων εκφοβισμού δημοσίευσε στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως το υπουργείο Παιδείας Θρησκευμάτων και Αθλητισμού.

Δικαίωμα πρόσβασης για την υποβολή επώνυμων αναφορών στην ψηφιακή  πλατφόρμα   θα έχουν οι γονείς και όσοι/ες έχουν την επιμέλεια ανήλικων μαθητών/ τριών που φοιτούν στην Πρωτοβάθμια και Δευτεροβάθμια εκπαίδευση.

ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ Η ΑΝΑΦΟΡΑ

• Ποιος μπορεί να κάνει την αναφορά

Οποιοσδήποτε μαθητής/τρια δευτεροβάθμιας που έχει δεχθεί bullying ή ο γονέας/κηδεμόνας μαθητών/τριών που φοιτούν στην πρωτοβάθμια και δευτεροβάθμια εκπαίδευση.

• Πώς κάνεις μια αναφορά

Δίνεις τα στοιχεία σου, συμπληρώνεις ένα απλό ερωτηματολόγιο και αναφέρεις το περιστατικό που σε αφορά.

• Τι γίνεται στη συνέχεια

Οι αιτήσεις φτάνουν στην αντίστοιχη σχολική μονάδα και σε τετραμελή ομάδα δράσης της Διεύθυνσης Εκπαίδευσης, όπου εξειδικευμένοι εκπαιδευτικοί και ψυχολόγοι προσεγγίζουν το εκάστοτε περιστατικό σε συνεργασία με τους αρμόδιους φορείς.