Ευρωπαϊκή Εβδομάδα Μείωσης Αποβλήτων (EWWR 2021)

Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης
– Τι είναι η «κυκλική οικονομία»;
Πώς μπορεί να συμβάλει στην προστασία του πλανήτη και σε βιώσιμα πρότυπα κατανάλωσης;
Τι μπορούμε να κάνουμε εμείς;
Αυτά τα ερωτήματα θα απασχολήσουν τους μαθητές της Α΄ Γυμνασίου  την εβδομάδα 22-26 Νοεμβρίου 2021.

Οι μικροί μας μαθητές και οι μικρές  μας μαθήτριες συμμετέχουν στην Ευρωπαϊκή Εβδομάδα Μείωσης Αποβλήτων (EWWR 2021), υπό την αιγίδα του Εθνικού Οργανισμού Ανακύκλωσης (ΕΟΑΝ) με τη δράση «Τα δικά σου σκουπίδια, ο δικός μου θησαυρός». Στο πλαίσιο της δράσης, την Παρασκευή 26 Νοεμβρίου, θα διοργανώσουν «παζάρι επαναχρησιμοποίησης» στέλνοντας το δικό τους μήνυμα για την προστασία του πλανήτη.

Στις 26 Νοεμβρίου υλοποιήθηκε η δράση  «Bazaar Επαναχρησιμοποίησης» στο πλαίσιο της συμμετοχής του σχολείου μας στην Ευρωπαϊκή Εβδομάδα Μείωσης των Αποβλήτων. Οι μαθητές και οι μαθήτριές μας μυήθηκαν στην έννοια της κυκλικής οικονομίας με  μία βιωματική δράση, ενώ δημιούργησαν στο μάθημα των Καλλιτεχνικών πολύ όμορφα έργα εμπνευσμένα από τις αρχές της κυκλικής οικονομίας.