Ο σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων

Σύλλογος Γονέων κ Κηδεμόνων

Ο Σύλλογος Γονέων & Κηδεμόνων έχει ιδρυθεί το 1993 που ήταν το έτος λειτουργίας της πρώτης σχολικής χρονιάς για το 4ο Γυμνάσιο Αμπελοκήπων. Ο πιο βασικός του στόχος είναι να υποστηρίξει με όλες του τις δυνάμεις τους μαθητές & μαθήτριες όπως επίσης και το διδακτικό προσωπικό κατά την διαδικασία μάθησης μέσα από την καθημερινότητα τους.

Η προαγωγή και η καλύτερη λειτουργία της σχολικής κοινότητας μεταξύ Γονέων, Καθηγητών και Μαθητών μπορεί να επιτευχθεί και μέσα από τα ακόλουθα παραδείγματα:

• Μέσα από συμπληρωματική διάθεση χρημάτων για την προμήθεια μέσων διδασκαλίας, π.χ. για αγορά αναλώσιμων υλικών/λογισμικού υλικού για το εργαστήριο της Πληροφορικής. Έτσι δίνεται στα παιδιά η δυνατότητα να μαθαίνουν με βοήθειες, τις οποίες άλλως το σχολείο δεν μπορεί να διαθέσει ή να προμηθευτεί
  • Mέσω χορήγησης χρημάτων/παραχώρηση χώρων για σχολικές εκδηλώσεις

Αυτά είναι μερικά από τα παραδείγματα τα οποία προκύπτουν από τους στόχους του Σύλλογου Γονέων & Κηδεμόνων.

Καλή σχολική χρονιά από το Σύλλογο Γονέων & Κηδεμόνων του 4ου Γυμνασίου Αμπελοκήπων Θεσσαλονίκης.