Η Γ΄ Γυμνασίου στην Κέρκυρα – Απρίλιος 2024

Εκδρομές – Επισκέψεις

Η τρίτη Γυμνασίου του 4ου γυμνασίου Αμπελοκήπων από τις  10 έως 13 Απριλίου 2024 πραγματοποίησε τετραήμερη εκδρομή στην Κέρκυρα. Η εκπαιδευτική αυτή εκδρομή ήταν μαγευτική και γεμάτο ευχάριστες αναμνήσεις με αξέχαστες εμπειρίες για τους μαθητές και τους πέντε συνοδούς. Οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να ζήσουν ξεχωριστές στιγμές στα πανέμορφα αξιοθέατα της πόλης. Περιηγήθηκαν στο Παλαιό Φρούριο της Κέρκυρας που είναι χτισμένο πάνω σε μια βραχώδη χερσόνησο, όπου εκεί υπάρχει ο ναός του Αγίου Γεωργίου, η δημοτική βιβλιοθήκη και ένα τμήμα του Ιονίου Πανεπιστημίου , των μουσικών σπουδών. Πήγαν  και στο αρχαιολογικό Μουσείο Παλαιόπολης Κέρκυρας, που βρίσκεται μέσα στο πάρκο του ανακτόρου Μον Ρεπό, το οποίο αποτελεί πηγή φυσικής ομορφιάς από μόνο του. Ακόμη, απόλαυσαν την μαγευτική θέα στο κανόνι πάνω από το Ποντικονήσι και επισκέφτηκαν στη συνέχεια το γραφικό μοναστήρι της Παναγίας των Βλαχερνών. Ανέβηκαν στη Μονή της Παναγίας της Παλαιοκαστρίτσας, χτισμένη σε τοποθεσία με υπέροχη θέα αλλά και γαλαζοπράσινα νερά.  Ξεναγήθηκαν στο Μουσείο Ασιατικής Τέχνης και στο αρχοντικό casa parlante di conti με τις κέρινες ρομποτικές κούκλες,  το πιο ζωντανό μουσείο του νησιού. Ένα αρχοντικό του 19ου  αιώνα ζωντανεύει και διηγείται την ιστορία του. Επίσης, περπάτησαν στην πλατεία  Λιστόν ή Σπιανάδα,  που αποτελεί την μεγαλύτερη, ως προς το μέγεθος, πλατεία των Βαλκανίων. Ανακάλυψαν τα καντούνια της Κέρκυρας  με τα χρωματιστά κτίρια αρχαίας βυζαντινής και βενετσιάνικης τέχνης και τα τουριστικά μαγαζάκια με ντόπιες γεύσεις. Τέλος, επισκέφτηκαν τον ναό του Αγίου Σπυρίδωνα και προσκύνησαν τα λείψανα του Αγίου. Η όμορφη αυτή εκδρομή έκλεισε με σύντομη στάση στη γραφική λίμνη των Ιωαννίνων, την Παμβώτιδα.