Ημέρα Πανελλαδικού Εορτασμού της Εθνικής Αντίστασης

Πολιτιστικές Εκδηλώσεις

Την Κυριακή 20 Νοεμβρίου 2022, το σχολείο μας με τη σημαία και τους  παραστάτες του συμμετείχε σε εκδήλωση μνήμης για τους εκτελεσθέντες  πατριώτες από τους Γερμανούς, κατά τη διάρκεια της ναζιστικής Κατοχής (1941-1944). Η εκδήλωση για τον εορτασμό της Ημέρας Εθνικής Αντίστασης διοργανώθηκε από τον Δήμο Αμπελοκήπων Μενεμένης και έλαβε χώρα  στον Ιερό Ναό Αγίας Παρασκευής Αμπελοκήπων. Το σχολείο μας με μεγάλη χαρά ανταποκρίθηκε στην πρόσκληση του Δημάρχου, κ. Λάζαρου Κυρίζογλου και τα παιδιά μας έδωσαν το παρόν τιμώντας τη μνήμη των ανθρώπων που θυσιάστηκαν για την πατρίδα και την ελευθερία μας.

Η Ημέρα Πανελλαδικού Εορτασμού της Εθνικής Αντίστασης καθιερώθηκε το 1982 και γιορτάζεται κάθε χρόνο στις 25 Νοεμβρίου (ημερομηνία της ανατίναξης της Γέφυρας του Γοργοποτάμου το 1949) για να τιμηθεί η αντίσταση των Ελλήνων κατά των κατοχικών δυνάμεων (Γερμανικών, Ιταλικών και Βουλγαρικών) την περίοδο 1941-1944.