Επίσκεψη στο ΤΙΤΑΝ σε έκθεση ρομποτικής

Εκδρομές – Επισκέψεις

Την Παρασκευή 19 Ιανουαρίου 2024 τα τμήματα Γ1 και Γ4 επισκέφτηκαν το εργοστάσιο Τιτάν και συμμετείχαν σε ένα εκπαιδευτικό, διαδραστικό πρόγραμμα «ΝΤΟΚΤΟΡ ΓΟΥΑΙ? ΚΑΙ ΟΙ ΥΠΕΡΔΥΝΆΜΕΙΣ ΤΗΣ ΕΠΙΣΤΉΜΗΣ» «ΒΙΟΜΗΧΑΝΙΚΉ ΡΟΜΠΟΤΙΚΉ». Οι μαθητές και οι μαθήτριες ήρθαν σε επαφή με μια ρομποτική συσκευή που προσομοιάζει τις κινήσεις ενός βιομηχανικού ρομπότ. Σε ζευγάρια των δύο και με τη χρήση laptop προγραμμάτισαν και λειτούργησαν τον ρομποτικό βραχίονα γράφοντας κώδικα και υποδεικνύοντας του αλληλουχίες κινήσεων. Δύο ομάδες μαθητριών πέτυχαν να πιάσουν και να σηκώσουν ένα αντικείμενο, ένα μεγάλο ζάρι για πρώτη φορά από την έναρξη του προγράμματος. Έπειτα σε άλλη αίθουσα παρακολούθησαν ένα βίντεο για τα στάδια παραγωγής του τσιμέντου. Έμαθαν για τη φαρίνα, το clinker, τον προθερμαντήρα και τα σιλό. Τους πληροφόρησαν ότι το εργοστάσιο είναι ελληνικό και ότι υπάρχουν δύο ακόμη στην Ελλάδα, στην Ελευσίνα και στην Πάτρα, και 11 στο εξωτερικό. Τέλος, τους ξενάγησαν στο χώρο του εργοστασίου με λεωφορείο.