5οι Περιφερειακοί Μαθητικοί Αγώνες Γλώσσας Γυμνασίων

Μαθητικοί Διαγωνισμοί

5οι Μαθητικοί Αγώνες Νέας Ελληνικής Γλώσσας: Η γλώσσα μου… ο κόσμος μου (11 & 15/5/22)

Την Τετάρτη 11/5/2022, η ομάδα του σχολείου συμμετέχει στον προκριματικό αγώνα των 5ων Περιφερειακών Μαθητικών Αγώνων Γλώσσας Γυμνασίων.

Οι Αγώνες θα πραγματοποιηθούν σε δύο φάσεις. Κατά την πρώτη όλες οι ομάδες θα συμμετάσχουν στον προκριματικό Διασχολικό Αγώνα (Τετάρτη 11 Μαΐου 2022) και κατά τη δεύτερη φάση (Κυριακή 15 Μαΐου 2022) οι ομάδες που θα πρωτεύσουν βαθμολογικά, θα διαγωνιστούν στον τελικό αγώνα, προκειμένου να αναδειχθεί η νικήτρια ομάδα.

Οι αγώνες γίνονται διαδικτυακά και οργανώνονται από το Περιοδικό Φιλόλογος σε συνεργασία με τις Περιφερειακές Διευθύνσεις Εκπαίδευσης Κεντρικής Μακεδονίας.

Ευχόμαστε στα παιδιά μας ολόψυχα κάθε επιτυχία, αλλά κυρίως να κερδίσουν μια όμορφη εμπειρία!